SZÁZHARMINCKILENCEDIK RÉSZ
Íródott Nyuzga javaslatára
- Hogyan lehetne jelenteni a múltból? – kérdezte éles hangon a szőke nő.
- Mint már említettem, ennek a problémának a megoldását bízták a második körben a tudományos szakértőkre. Keresniük kellett valami módot arra, hogy olyan jelet hozzanak létre, amely akár több mllió éven keresztül fenmarad, és tanúsítja a feladat sikeres végrehajtását.
- Több millió évig? – hitetlenkedett Helmut. – Elmebeteg ötletnek tűnik.
- Talán az is, de kényszerhelyzetben voltak. Bizonyítékot kellett szerezniük arról, hogy a múltban valóban elkészültek a tervezett létesítmények. Ebből a célból örökéletű anyagokat kutattak, illetve ilyeneket igyekeztek előállítani, hogy az ilyenből elhelyezett tárgyakat a megfelelő helyeken elhelyezve jelenthessenek a múltból. Más kutatók inkább azt indítványozták, hogy hajtsanak végre a múltban valami olyan nagyszabású projektet, ami korszakunkban is észlelhető földrajzi változást okoz.
Karen elhúzta a száját. Helmut azonban ingerülten csóválta a fejét.
- Egyvalamit nem értek – mondta csökönyösen az ifjabbik Schellenberg. – Miért kellett ilyen nyakatekert, költséges és ostoba módon kersniük a bizonyítékokat? Nem lett volna egyszerűbb valakit visszahozni a múltból a szükséges felvételekkel, dokumentációkkal, meg egyebekkel felsterelkezve? Esetleg ellenőrt küldeni a múltba, aki a saját szemével győződött volna meg a munkálatok meglétéről?
Karen erre csendesen megcsóválta a fejét.
Furcsa reszelős lárma hallatszott, a szőke nő megriadt tőle, és összerezzent. Hosszú másodpercekig nem tudta azonosítani a zaj forrását, aztán rájött: Ed Philips kacarászik.
A férfi kissé előrehajolva üldögélt, és rekedten-idegesen nevetett. Helmut Schellenberg tátott szájjal bámulta.
Karen rosszalló pillantására Ed Philips tüstént abbahagyta az idétlen röhögést.
- Talán rosszat mondtam? – kérdezte sértődötten Helmut.
Ed nem tudott megszólalni, de bólintott.
- Rosszat mondtam?
- Meghiszem azt!
Helmut dühösen nézett vissza.
- Miért?
- Igazából nem is mondtál olyan nagyon rosszat – felelte rövid gondolkodás után higgadt hangon Ed Philips. – Voltaképpen a projektek vezetői is így okoskodtak. Legalábbis az elején. Tisztában voltak vele, hogy nem megoldott a múltba küldött személyzet hazahozatala, de egy ideig nem tulajdonítottak ennek jelentőséget. Nem is titkolták, de tele voltak kincstári optimizmussal. A távozóknak azt mondták, egyelőre nincsenek meg a visszahozataluk eszközei, de csak idő kérdése, hogy ezek elkészüljenek. Azok meg elhitték.
Elhitték a szerencsétlenek, gondolta Karen. Elhitték, és képesek voltak elmenni a múltba. Biztosan rengeteg pénzt ígértek neki, annyira sokat, hogy érdemesnek tűnt nagy kockázatot vállalni. Ugyan, mit is tudott a többség arról, hogy időutazás? Nyilván örültek, hogy a család megélhetése egy időre biztosítva van. Talán otthon meg is vitatta a többség. Elmondták az asszonynak, hogy nagyon messzire kellene menniük dolgozni, de sokkal többet fizetnek, mint szokás.
Közösen meghányták-vetették a dolgokat, aztán arra jutottak, hogy élni kell a lehetőséggel. Akármilyen messze is van: munka. Kincset ér. Egy ideig lesz miből etetni és ruházni a gyerekeket, lesz miből megjavíttatni az elromlott eszközöket, kicserélni mindazt, amit régen ki kellett volna. Lesz miből kifizetni a családot alattomosan nyomorgató, állandó egyhangúsággal emelkedő közüzemi számlákat.
Karen komoran bólintott. Szerencsétlen családok. A férj és a feleség az utolsó éjszakájukon még nagyot szeretkeztek, búcsúzóul megcsókolták egymást, aztán abban a naiv gyermeki hitben váltak el, hogy hamarosan újra együtt lesznek, és a pénzgondjaik is megoldódnak.
Szerencsétlenek…
- És? – kérdezte Helmut. – Nem oldották meg? Vagy talán nem is akarták?
- Dehogynem akarták – felelte Philips. – Akarták ők nagyon is, de hiába. De nem oldhatták meg a feladatot, mert önmagában megoldhatatlan. Az időutazás egyirányú utca.
Karen felfigyelt:
- Hogyan?
- Lassan, nagyon lassan jöttek rá.
- Mire?
- Hogy a helyzet sokkal bonyolultabb. Nem lehet visszaugrani, aztán hazatérni. Azazhogy: így még ez sem biztos. Egy másik múlthoz másik jövő tartozik.
- Mi van?
Folytatása következik.
2011. december 2., péntek
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése