SZÁZHARMINCNYOLCADIK RÉSZ
Íródott Nyuzga javaslatára
Karen Bozchana Kadlecikova erre meglehetősen értetlenül nézett, de Helmut Schellenberg sem értette.
- Bázist a múltban? Megmagyaráznád?
- Mi sem egyszerűbb – nevetett Ed Philips. – A Föld múltja valóságos kincsesbánya. Igazi tejjel-mézzel folyó Kánaán. Kifogyhatatlan ott a nyersanyag, az élelmiszer, a tiszta víz és a friss levegő. Csodálatos helyeket és időszakokat foglal magában. Ezek a korszakok békét és biztonságot nyújthatnak a hatalmasoknak, elszigetelik őket üldözőik elől, lehetővé teszik az összeharácsolt vagyon nyugodt élvezetét – nagyot sóhajtott. – Legalábbis ezt képzelték azon hatalmasok, akik azt vették a fejükbe, hogy utolsó évtizedeikre luxus otthonokat építtetnek maguknak a bolygó múltjának paradicsomában.
- Ezt vették a fejükbe? – nyögte Schellenberg.
Karen kezdte érteni. Gúnyosan elmosolyodott.
- Tehát, – nézett Ed Philipsre. – szülőbolygóm ingyenélői azt vették a fejükbe, hogy a múltba költöznek, és ott boldogan élnek, amíg meg nem kövesednek?
- Nagyjából ezt, Karen.
- Sikerült nekik? – a szőke nő arca fanyar kifejezést öltött. – Nagyon kíváncsi vagyok erre. Tudjátok, én soha életemben nem politizáltam, mindenfajta mozgalomtól olyan távol tartottam magam, amennyire csak lehetett. De ha most azt feleled, hogy a Föld pénzes elitje büntetlenül a paradicsomi múltba távozott abból a pokolból, amivé a Földet tette, és a sok kegyelmes úr háborítatlanul éldegél valahol az elmúlt évmilliók édeni biztonságában, hát én beállok a szociálterroristák közé. Ezt komolyan mondom!
Ed Philips elvigyorodott. Néhány percig Karen arcát fürkészte, aztán ennyit mondott:
- Nem, Karen. Úgy tűnik, nem sikerült nekik.
Erre még Helmut Schellenberg is felsóhajtott.
- Én is ezt reméltem.
- Nem sikerült? – kérdezte Karen. – Ha nem sikerült, mi történt?
- Némelyik öregedő nagyúr már alig várta, hogy elhagyhassa ezeket a nehéz időket. Gondosan kiválasztották leendő múltbeli otthonaik helyét, tanulmányozták annak valószínűsíthető földrajzi és éghajlati adottságait. Elkészíttették a terveket, embereket toboroztak, akiket a múltba küldtek, hogy irtsák ki az őserdőt, pusztítsák el a nem kívánatos állatokat, és építsék fel ott a rezidenciákat.
Kortyolt volna újra a pohárból, de az üres volt, mire Ed csalódott pillantást vetett rá. Karen fürgén felkapta a bögrét, a pulthoz szaladt vele, megtöltötte frissítővel, és a férfihoz vitte.
Ed Philips elismerő pillantása olyan volt, mint valami simogatás.
- Hány rezidencia épült fel?
Ed vállat vont.
- Nem tudom, Karen. Talán mind. Talán egy sem. Nincs jelentősége.
Karen az utolsó mondaton úgy meglepődött, hogy tátva maradt a szája.
- Nincs jelentősége? Mi az, hogy nincs jelentősége?
- Nincs jelentősége, Karen. Senki se tudja, egyáltalán felépült-e valamelyik nagyúri rezidencia, de nem is számít. Sem az, ha felépült, sem az, ha nem.
- Már miért ne számítana?
Ed Philips csaknem nevetett.
- Azért, barátaim, – fogai szélesen ragyogva villantak ki a szájából. – mert lehetetlen a múlttal kommunikálni. Akármennyi pénzt bele lehet fektetni, sok ezernyi embert lehet a családjának fizetendő hatalmas összegekkel, vagy a paradicsomi múltról szóló dajkamesékkel elbolondítani, de az egésznek semmi haszna sincs.
- Egyetlen előkelőség sem ment vissza a múltba? –kérdezte Helmut.
- Tudtommal egy se. Éberen figyelték egymást, melyikük szánja rá magát az útra legelőször. De egyiküknek sem akaródzott.
- Ezen nem csodálkozom – mondta Karen.
- Nincs is mit csodálkozni rajta. A nagy hatalmú és vagyonú emberek egyike sem szeretett volna esetleg egy rá váró kényelmes otthon helyett a múlt valamelyik gyönyörű, de veszedelmes őserdejébe megérkezni kardfogúak és dinoszauruszok közé. Lassan rá kellett döbbenniük, hogy rossz lóra tettek, ostobán tékozoltak el roppant összegeket. A múlt korszakai és a jelen között nem lehet úgy szaladgálni, ahogy azt az egér teszi a padláson.
- Megijedtek? – kérdezte kaján kárörömmel Helmut.
- Minden okuk megvolt rá. A titkosszolgálati vezetők is aggódni kezdtek, hiszen semmi jele sem mutatkozott annak, hogy a múltban épített létesítmények valóban léteznek.
- Jele? Miféle jele?
- A titkosszolgálatok tudományos bizottságokat hoztak létre akadémikusokból, kutatókból. Fizettek nekik, mint a köles. Nem sokra jutottak. Először azt tűzték ki, hogy teremtsenek lehetőséget a múltból való visszatérésre. Az erre irányuló erőfeszítések tökéletes fiaskóval végződtek.
Újra ivott.
- És aztán?
- Szerényebb célkitűzéseket tűztek maguk elé. Arra kérték a tudósaikat, fundáljanak ki valamit, hogy a múltba küldött csoportok jelenthessenek.
Helmutnak a meglepetéstől kigúvadt a szeme.
- Micsoda? Jelenthessenek? Hogyan jelenthessenek?
Folytatása következik.
2011. november 25., péntek
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése