Unos-untalan halljuk emlegetni Deáknét meg a vásznát.
Honnan származik a hivatkozás?
Nos, több helyről is hallottam, illetve olvastam ama bizonyos Deáknéról és a vásznáról. Némelyik történet köszönő viszonyban sincs a többivel. Az ország több vidékének megvan a maga Deáknéja. Nem tudtam végigkövetni az eredetét, mert aki író megemlítette, az már mind úgy hivatkozott rá, mint közismert szólásmondásra.
Ami itt következik, nem a statisztikailag legvalószínűbb, még csak nem is a leggyakoribb variáns. Semmi garancia sincs rá, hogy éppen ez a szólás alapja.
Ha ugyan van valós alapja, mert keletkezhetett úgy is, hogy valaki eleve úgy használta, mintha már ismert szólás volna.
——–
Valamikor a tizennyolcadik század második negyedében történhetett.
Deákné debreceni civisasszony volt, egy Deák nevezetű csizmadia felesége. Maga jobbágysorból származott, és korán árvaságra jutott. A feltűnően szemrevaló tizenöt éves leányasszonyt nőül vetet a jó negyvenes csizmadia.
Deák majsztram uram hitt az “Asszony verve jó” formulában, és a házasságuk első éveiben ugyancsak cudarul bánt az ifjú menyecskével. Szinte nem volt olyan nap, hogy az istenadta pálca, nadrágszíj vagy áztatott kötél nélkül úszta volna meg.
A szomszédok látták ezt, és szánakoztak.
- Kár azért a jóravaló, alázatos kis asszonykáért!
De mit volt mit tenni, hallgatták az ütlegek tompa, ütemes zaját. A nyomorult fehérnép legtöbbször fogát összeszorítva tűrte a verést.
Hanem aztán…
Az asszony amúgy is serény munkához volt szokva, hát igyekezett. Akkoriban még a parasztasszonyok önellátásra voltak nevelve, Deákné is így fogta fel asszonyi kötelességeit. Kender-és lenföldet bérelt, és a házimunka mellett még tilolt, szőtt, font.
A debreceni civisek azonban éppen akkoriban kezdtek piacozni, és kapva kaptak a szorgos kis Deákné munkáján; jó pénzért vásárolták tőle a vásznat, hiszen annak egyetlen métere húsz-harminc munkaórával készült el.
Pár esztendő múlva már nyolc-tíz vászoncseléd és öt-hat férfi béres dolgozott a Deákné keze alá.
A verések ekkorra csodálatosan megritkultak. Vénült a csizmadia, részeges híre is volt, emiatt kuncsaftja alig akadt, a családot egyre inkább az asszony tartotta el.
Végül a csizmadiamester már egyáltalán nem dolgozott, hanem naphosszat a kocsmában tanyázott. Pénzt a nejétől kunyerált.
Hanem az asszony!
A kemény fizikai munkában jól megerősödött, az egykori filigrán gyerekasszony ugyancsak vaskos fehérnéppé vált. Nemcsak az ülepe terebélyesedett el, hanem meg is vállasodott megtermett, izmos, tagbaszakadt némber lett.
A kuncsaftok immár kutyába se vették a mester urat, csak a feleségével tárgyaltak.
Mostantól jaj volt Deák majsztram uramnak.
Merthogy megvolt ám még a pálca, a szíj, a husáng, meg a kötél, amivel annak idején ő szokta eldöngetni az asszonyt.
Ezek most Deákné kezébe kerültek – a hogy a házi impérium is.
Ha aztán Deák uram túlságosan későn dülöngélt haza; ha az asszony túl italosnak találta, vagy ha túl sok pénzt borozott-pálinkázott el – Deákné asszony ugyancsak elverte rajta a port.
Zuhogtak ilyenkor az ütések, a mester meg jajgatott, a tohuvabohu kihallatszott az utcára. A szomszédok is hallották.
Deákné – ha kérdezték – ezt szokta felelni:
- Ó hát egy kicsit megcsapkodtam a vásznamat. Ráfért.
A mondás szállóigévé válásának története alkalmasint akkor kezdődött, amikor a lábszomszéd Bencsikné valamelyik hajnalban eme szárnyas szavakkal fogadta a csapszékből hazaszédelgő férjurát:
- Te se vagy ám jobb, fiam, a Deákné vásznánál!
2011. május 22., vasárnap
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
A bevezetés után reménykedtem hogy most akkor megtudom mi lehet ezzel a Deáknéval, meg a vásznával, de engem valahogy nem győzött meg ez a verzió.
VálaszTörlésNekem valahogy nem illik ide:
"S kend ne akadjon fönn azon, mit más csinál,
Hisz kend sem volt jobb a deákné vásznánál.”