2018. szeptember 30., vasárnap

Fradimeccs-rigmusok Nr. 3.



(Fradi-Újpest, 2018. szeptember 29.)

A Derby napja már úgy kelt,
Hogy minden jegy régen elkelt.

A stadion zöld-fehérben,
Mint már olyan sokszor, régen.

Mennydörögve szól a mai
Csodálatos "Hajrá Fradi!".

Az Újpestet jól megnyomjuk,
Kapuja elé szorítjuk.

Helyzet után helyzet akad,
De a táblán "null-null" marad.

Az Újpest ijedten bekkel,
Rúgással, foggal-körömmel.

Zsótér már tenyérrel kaszál,
S ordít,  mint a fiaszamár.

De a védelmük nem henyél,
Szöglet immár szögletet ér.

Csak Pajovics tart bennünket,
Kivédené a szemünket.

Bőle lövését védi ő,
Lanzafame is belelő.

Az Újpest csak egyszer felel,
A kapunkig egyszer jut el.

Zsótér balról megkísérli,
Dibusz Dénes lábbal védi.

Bőle passzol, Sigér lőne;
Most is Pajovics a vége...

Sok helyzet hiába akad,
A félidő null-null marad...

Stúdióban egyik beteg
Dózsa-kontrákról képzeleg.

Bőle csele jól sikerül,
Petrjak már lövésre lendül,

Beleér egy védő keze,
De a spori nem fújja be...

Minden úgy megy, ahogy eddig,
Az eredmény nem változik.

A szpíker már azt jósolja,
Hogy lábra kap majd a Dózsa.

Burekovics íveli be,
Dibusz könnyedén húzza le.

Indul az újabb támadás,
Talán most jön valami más...

Heister most félmagasan,
Egy védő árnyékra moccan,

Davide fordul estében,
S a labda - a jobb felsőben!

Kapufáról a felsőbe!
Hajrá Fradi!
Mindörökre!

Gólszerzőnk a nagy örömben
Áll meztelen felsőtesttel,

Sárgát adni nem is restell
Ezért Andó-Szabó mester.

Most is több helyzet adódik,
De kettő-nullá nem válik...

A labdát meg kell tartani,
Jön Nando és Böde Dani.

Pajovics még mindig villog,
Böde lábáról labdát fog.

Frimpong - ha nem védő lenne,
Most a kapuba lőhetne...

A Derbynek lassan vége,
Nyert a Fradi!
Végre!
Végre!

Újpest-tábor lassan ébred,
Emészti a vereséget.

Dühös edző-nyilatkozat
Hasogatja a falakat.

Derbyt nyerni most se tudtak,
Reméljük, majd hozzászoknak!







2018. szeptember 29., szombat

Régi Őszök emlékei

Régi Őszök emlékei
Gyakran jönnek segíteni.

Teremtenek őszi Csendet,
Mesélnek szép őszi Rendet.

Őszi búbánatot űznek,
Ősz köré legendát fűznek.

Régi Őszök emlékei;
Múltunkat az eső veri.

Hulló falevél-hegyeken
Átdereng a Történelem.

Homályban ezernyi részlet;
Ma se látjuk az egészet.

Régi Őszök emlékei;
Minden Létezés - egyszeri.


2018. szeptember 28., péntek

Hétköznapi bosszúságok

Hétköznapi bosszúságok
Rögös ösvényein járok.

Búsan nyekereg a szitár;
A baj néha hordában jár.

Hétköznap-fogaskerekek
Közt sercegő homok pereg.

Türelmemet verik csapra;
De elfelejtem - holnapra.

2018. szeptember 27., csütörtök

A vadkanra fogott gyilkosság - 32. Rész


32. Rész

Zrínyi Miklós arisztokrata katonacsaládba született, apja, nagyapja, dédapja is kiváló katona volt.

A magyar arisztokraták egy részéről sok rosszat lehet elmondani a mohácsi vészt megelőző évtizedek kapcsán. Buda eleste után azonban nagyot fordult a világ. A döntő változások időszaka az 1550-es és 1560-as évek. A magyar urak rádöbbentek, hogy magukra vannak utalva, védelmezniük kell családjukat, otthonukat, birtokaikat az állandóan rabló, fosztogató, erőszakosan terjeszkedő törökkel szemben. Katonákká kellett válniuk.

Ettől kezdve egy évszázadon keresztül katonának nevelik a magyar arisztokrácia legjobbjait. Folyamatos harc, „állandó vigyázás” az életük egy évszázadon keresztül. béke idején is, mert a török sose nyugszik. Legfeljebb télen. Olyankor lehet pihenni, magánéletet élni, olvasgatni. Vagy írni. Zrínyi egy ilyen télen írta meg az eposzát.

Zrínyi családja a legtekintélyesebbek közé tartozott. A tekintélyt vérrel, vitézséggel, hőstettekkel vívták ki. A család számos tagja esett el a török elleni harcban.

Ha egy kissé szemügyre vesszük, miféle szellemben nevelkedhetett a fiatal Zrínyi, érdekes dolgokra bukkanhatunk. Az egyik az úgynevezett „németellenesség”. Ennek nincs nyoma Miklósnál, nála sokkal kevésbé diplomatikus, indulatait nehezen palástoló öccsénél, Péternél annál inkább. Azt gondolom, amit Péter szabadjára eresztett, Miklós leplezte. Péter esetében szokás a feleség, Frangepán Katalin hatására fogni, de ebben nem hiszek.

Mi ez a „németellenesség”?

Zrínyi Péter ki nem állhatta az osztrák birodalmi katonatisztek egy részét, és ennek gyakorta hangot is adott. Ifjú korában, amikor a birtokait átvette, arra kényszerült, hogy valóságos irtóháborút folytasson a falvakon élősködő osztrák parancsnokok ellen. Némelyiket ki is végeztette. Bepanaszolták a Haditanácsnál, az uralkodónál, nem érdekelte.

Zrínyi Péter németellenes lett volna? Érdekes kérdés, mert akkor ugyanezt a bátyjával kapcsolatban is fel kellene tenni.

„Németellenes” aligha lehetett. Ezt bizonyítja, hogy a harmincéves háború hadszínterein a nem ausztriai német parancsnokokkal nem zörrent össze, közülük sokkal kifejezetten szívélyes viszonyba került, akadt, amelyikkel később is levelezett.

Németellenes lett volna? Nemigen. De konstatálhatjuk, hogy a birodalmi katonai adminisztráció tagjait finoman szólva, nem kedvelte.

Vajon miért?

Miklósról is feltételezhetjük ugyanezt?

Szerintem igen, bár korántsem olyan mértékben, mint a testvérénél. Ideje nevén neveznünk a dolgot: a magyarok ki nem állhatták az osztrák adminisztráció képviselőit. Általában véve erre volt is okuk. Zrínyi Miklós, aki egy Löbl grófnőt vett feleségül, aki az asztalánál német szokásokat honosított meg, sokkal jobban szelektált, mint az öccse. De az osztrák kormányzattal szembeni általános bizalmatlanság benne is megvolt. Ahogy a magyarok többségében.

A Zrínyi családban úgy tudták, hogy a költő és hadvezér édesapját, Zrínyi Györgyöt 1626-ban Pozsonyban német tisztek gyilkoltatták meg. Manapság ezt családi legendának nevezik, legyintenek rá, de soha senki komolyan nem vizsgálta meg a lehetőséget. A dolog egyáltalán nem lehetetlen.

Amire fel kell hívnom a figyelmet: a család egyik tagja sem indított a családfő halála miatt soha semmiféle nyomozást, panaszt sem tettek. Miért fontos ez? Zrínyi György halálát pontosan ugyanúgy reagálták le, ahogy Zrínyi Miklósnak a kursaneci erdőben bekövetkező halálát.

Zrínyi Miklóst már kisgyermek korától kezdve arra nevelték, hogy a török elleni harc hőse legyen. Pázmány Péter hamar felfigyelt a tehetséges fiúra, és szellemi örökösévé tette. Ez volt az egyik nagyon fontos motiváció. A másik pedig a Zrínyi családban meglévő küldetéstudat.

A Szigeti veszedelem koncepciója nem Zrínyi Miklós egyéni leleménye, a családban élt a meggyőződés, hogy Zrínyi dédapja világtörténelmi jelentőségű hőstettet hajtott végre Szigetvárnál, és megállította a török terjeszkedését.

Az osztrák történetírás bagatellizálta Zrínyi hőstettét, a mienk meg ma is a nyomában jár. Igazából komolyan soha nem is tették vizsgálat tárgyává. Szigetvár ostroma csak egy várháború a többi között.

Valóban?

Másutt már elkezdtem ezzel foglalkozni. Most nem fogok részletesen kitérni rá, csak a legfontosabb ellenérvvel foglalkoznék néhány mondat erejéig. A szakirodalom a török hódítás esetleges folytatódását ezzel az újabb ráolvasásszerű varázsmondattal szokta elintézni:
Ø  A török terjeszkedés akció rádiusza a Kárpát-medencéig tartott, további hódításra nem volt lehetősége.
Igazán?

A törökkel közölte ezt valaki? Mi van, ha a fránya török mégiscsak elfoglalja Bécset, utána pedig folytatja a támadását nyugati irányban? Akkor semmiféle matematikai spekuláció meg nem menti Ausztriát és Dél-Németországot. Ki védte volna meg Európát? V. Károly őfelsége?

Vajon pusztán az akciórádiusz feltételezése megvédte volna Európát a töröktől?

Ha a török tovább megy? Ha megszervezi az ausztriai vilajetet? Utána pedig felállítja a bajorországit? Mi lesz akkor Európával? Hol áll meg az oszmán?

1529-ben a török megostromolta Bécset. Nem bizonyult túlságosan ügyesnek. Pedig ha akkor a Szulejmán személyes parancsnoksága alatt álló oszmán haderő beveszi a császárvárost, ugyan ki állítja meg? Hogyan szólna akkor az akciórádiusszal kapcsolatos spekuláció?
A mohácsi győztes Szulejmán édesapja, Szelim szultán meghódította Egyiptomot. Nézzünk a térképre. Ez vajon belefér az „akciórádiuszba”? Igen? Számoljunk utána! Mégsem? Különös. Ahhoz képest igen sokáig birtokolták az oszmánok. Közvetlenül is elég hosszú ideig, közvetetten meg még tovább.

1683-ban viszont már akkor sem volt a töröknek semmi esélye, ha elfoglalja Bécset. Eljárt felette az idő. De nem az akciórádiusz miatt. Azzal, hogy kifejezte további komoly hódítási szándékát, egy, a száz évvel korábbinál katonailag sokkal erősebb Európával kezdett ki. Hogy is áll hát a dolog azzal az akciórádiusszal?

Még valami. Kara Musztafa is számolt az akciórádiusz elvével. Ezt mutatja, hogy Bécs esetleges elfoglalása után Magyarország déli részén tervezte téli szállásra vezényelni a hadserege egy részét, és regionális központnak akarta berendezni Belgrádot. A további hódítások sikere érdekében.

A török megoldotta volna az akciórádiusz problémáját. Nem emiatt veszített.

1683-ban már nem volt esélye Bécs meghódítására a töröknek, a hadjárat a nagyvezír személyes hübriszén kívül egyebet nem szolgált. Siettette az oszmán hatalom összeomlását, mert kiprovokálta a felszabadító háborút. Ostobaság volt. Vajon, ha Kara Musztafa nem követi el ezt a hatalmas hibát, mikor űzik ki hazánkból a törököt?

Ha 1683-ban a töröknek már nem volt esélye az európai hadseregek elleni rendszeres háborúban a győzelemre, mennyi volt 1664-ben? A szentgotthárdi csata megmutatta. Nulla.

Zrínyinek igaza volt, 1664-ben időszerű volt a török kiűzése.

Folytatása következik.


2018. szeptember 26., szerda

Aki a Múltját feléli...

Aki a Múltját feléli,
Jelenét csapdának véli.

Íróasztali doktrínák
Lidércfényét látja inkább.

Nem Istent, igaz szót imád,
Csupán hitvány utópiát.

Aki a Múltját feléli,
Saját kincseit fecsérli.

Önsorsrontó bűntudatok
Gyilkos hálójában forog.

Zombi dallamokra fülel,
Saját lelkét árulja el.

Aki a Múltját feléli,
Az anyag hatalmát féli.

Agymosottan, lélek-sután
Koslat profán dogmák után.

Tótágasra állt gondolat
Ringat aljas ábrándokat.

Aki a Múltját feléli,
A Reményt utol nem éri.

Isten nyelvét nem beszéli,
Aki a Múltját feléli...



2018. szeptember 25., kedd

Szent játék vagy profán játszadozás - 32. Rész


32. Rész

Annak idején a német klasszika gondolkodói, és különösen Goethe elvi alapon kárhoztatták az allegóriát. A weimari költőfejedelem egyenesen a művészet/vagy nem művészet egyik legfőbb kritériumának tekintette a szimbólum és az allegória közötti különbséget. 1803-ban Schelling egyik levelére válaszolva, amelyben a filozófus tanácsot kért, hogyan kell egy költői tehetséggel rendelkező fiatalember helyesen nevelni, Goethe ezt felelte:

-          Értesse meg vele, mi a különbség szimbólum és allegória között![1]

Nehéz volna Goethe véleményével nem egyetérteni. A német költő pontosan tisztában volt a szimbólum fogalmával és jelentőségével.[2] A szimbólum nyitott, új és új tartalmakat magába olvasztani képes jelkép.[3] Profán értelemben is használható, de eredete az emberi lényeg birodalmából fakad. Megújulni képes, akár egyetlen személy is új összefüggések közé helyezheti. A szimbólum nem profán jelkép. Ereje a belső emberi tartalmakra való reagálásban van. Különböző kultúrkörhöz tartozó emberek számára is lehet jelentése, mozgósító ereje.

Az allegória merőben más. Közönséges megegyezésen alapul. Valami mostantól egészen mást jelent a számunkra, mint ami valójában. Az allegória zárt világ, más kultúrkörhöz tartozónak semmit sem mond. Az allegória sokkal alkalmasabb a profanizálásra, mint a szimbólum.[4]

Most következik a kánon egyik leglényegesebb tulajdonsága:

Jelenlegi kanonizált líránk – profanizált líra.

Valószínűleg a profanizálódás a legnagyobb veszedelem, ami a lírát fenyegetheti. Sőt, minden művészetre nézve ez lehet a legnagyobb veszedelem. Ez valóban felszámolással fenyeget; nemcsak a művészet, hanem minden érték következetes felszámolásával.

A román vallástörténész, Mircea Eliade vékony kötete, A szent és a profán[5] a közelmúlt legfontosabb könyvei közé tartozik. A szerző ebben az ember két ellentétes létmódjaként határozza meg a szentet és a profánt.

A szent fogalmának gyakorlati kialakítása – a szakralizáció – voltaképpen vallásos jellegű viselkedést jelent, de nem feltétlenül kapcsolódik valláshoz; a világban létezés adta erkölcsi felelősséghez annál inkább.

Szakrális kapcsolatban állunk mindazzal, ami számunkra önmaga létezésének okából fontos. Különleges tiszteletet érzünk iránta, vonzódunk hozzá, becsüljük és védelmezzük. Sohasem a haszon miatt.

Nem azért tiszteljük, mert

Ø  Betartja az általunk hozott szabályokat
Ø  Anyagi hasznot hajt a számunkra
Ø  Fontos pozíciókhoz vagy egyéb előnyökhöz juttat.

Lehet, hogy mindezekre képes, de ez minket nem érdekel, a számunkra ezek egyike sem releváns.

Ami szent a számunkra, azt őszintén tiszteljük.

Ø  Nem képmutatásból
Ø  Nem nevelési vagy egyéb kényszer okán
Ø  Nem azért, hogy mások lássák.
Ø  Nem is azért, mert előnyöket várunk tőle.

Őszintén tiszteljük.

Az őszinte tisztelet nem számol, és nem mérlegel. Legfőbb ismertetőjegye a hűség. Szakrális tiszteletünk tárgyát nem vitatjuk, nem kritizálgatjuk, és nem áruljuk el. Ha mégis konfliktusba kerülünk vele, beleroppanunk.

Szakrális viszonyban állunk mindennel és mindenkivel, akit, vagy amit szeretünk. A szakrális kapcsolathoz minden esetben társul szegődik a hit. Őszintén hiszünk szeretetünkben a szeretett lény, dolog, fogalom különleges értékében. A hit ereje önmagában van, bizonyításra, levezetésre nem szorul, ilyesmit nem is igényel.

A szakrális jellegű kapcsolat az emberi lét alapjai közé tartozik. Normális esetben az ember eleve szakrális jellegű kapcsolatokba születik. Az anya-gyermek, illetve az apa-gyermek kapcsolat a legerősebb szakrális jellegű emberi viszonyok közé tartozik, amennyiben jól működnek. Alapjuk az anyai és az apai felelősség, amely idővel – évek, évtizedek múltával – maga mellé neveli a gyermeki felelősséget. Normális esetben a gyermek maga körül lát egy másik, igen fontos szakrális jellegű kapcsolatot, szüleik szerelmét, férj és feleség szakrális kapcsolatát, egymás iránti felelősségét.

Szakrális jellegű emberi kapcsolatok:

v  Barátság
v  Szerelem
v  Tisztelet
v  Szülő-gyermek kapcsolat
v  Testvérek kapcsolata

Szakrális mindaz, ami érzelmi és erkölcsi egységet teremtve túlmutat az egyéni lét határain. Szakrális kapcsolat fűzhet bennünket a következőkhöz:

v  Szerelem
v  Család
v  Haza
v  Meggyőződés
v  Hagyomány

Profán szemszögből ezek üres erkölcsi csigaházak. A profán módon nevelt, és kizárólag profán módon létezni tudó – voltaképpen súlyosan fogyatékos – ember ezeket valóban képtelen értelmezni. Nem képes megérteni, miért tart ki valaki a társa mellett, amikor olyanok is érdeklődnek utána, akik „csinosabbak és fiatalabbak”, esetleg „többet keresnek”; vagy miért kockáztatja valaki az életét a túlerővel szemben ahelyett, hogy „kiegyezne” vagy külföldre menekülne.

Szakralizáció nélkül emberi közösség nem létezik.

Folytatása következik.




[1] LUKÁCS György: Az esztétikum sajátossága, I-II., Akadémiai kiadó, Budapest, 1956: II/675.
[2] GOETHE, Johann Wolfgang: Antik és modern, Gondolat könyvkiadó, Budapest, 1981: 869.
[3] GOETHE, i.m. 548.
[4] Az allegória modern kori felfogásáról (is): GADAMER, Hans Georg: Igazság és módszer. Fordította BONYHAI Gábor. Gondolat, Budapest, 1984.
[5] Többször is kiadva, legutoljára talán: ELIADE, Mircea: A szent és a profán, Fordította BERÉNYI Gábor, Európa Könyvkiadó, Budapest, 2009.

2018. szeptember 24., hétfő

Sápadt kora őszi égbolt

Sápadt kora őszi égbolt,
Elvékonyodik a Régvolt.

Őszi ködfátyol kavarog,
Csőstül támadnak a bajok.

Öröm falát ostromolják
A hétköznapi gond-hordák.

Sápadt kora őszi égbolt;
Történelem mélyén: vérfolt.

Felhőn dogma-múltak ülnek,
Véres jövőre készülnek.

Eleve elrendelt idő
Mélyén koslat a túlerő.

Sápadt kora őszi égbolt,
Jövőbe tekint a vén Hold.

Pénz, hatalom, rohadt kender...
Az anyagánál több - az Ember...

Mindig szép lesz,
Ami Szép volt...
Sápadt kora őszi égbolt...

2018. szeptember 23., vasárnap

Egy kiskutya emlékére

(Anyósom, özvegy Bundik Lászlóné Borcsi nevű kutyájának emlékére)

Az utolsó ott jártamkor
Láttam, mit tesz Veled a kor.

Rám néztél. Tudtad, nem vitás:
Az utolsó simogatás...

Békében Léttel, világgal,
Eltávoztál - méltósággal...

Ritka bájos kutya voltál,
A végsőkig kitartottál.

Tizenöt évi szolgálat
Után hagytad el a házat.

Idősödő gazdáidat
Éltetted és vigasztaltad.

Ahogy vénségre jutottál,
Egyetlen Társnak maradtál...

Vidám kiskutyaként kezdtél,
Okos aggastyánná lettél.

Romló szemmel, füllel, testtel,
De nem romló szeretettel.

Mind lassabban, csendesebben,
Mégis mindig kedvesebben...

Mindig őszinte maradtál,
Ezer boldog percet adtál.

Áldottá tett a Hűséged;
Áldott legyen az Emléked...

Kísérjen az Örök Béke,
Meg a szép percek emléke!

2018. szeptember 22., szombat

Megérkezett az ősz szele

Megérkezett az ősz szele;
Múltak aurája vele.

Szomorú nótát zeng a szél,
Elmúlásról,
Csendről regél.

Őszül, borul az esztendő,
Öregedni kezd az Idő.

Megérkezett az Ősz szele;
A világ gondokkal tele.

Ép emberi érzelmeket
A Jelen - Jövővé tehet...

Műanyag doktrína-csapat
Még igaz Múltat sem arat.

Hull Isten sárga levele;
Megérkezett az ősz szele.



2018. szeptember 21., péntek

Új tető a fejünk felett

Új tető a fejünk felett;
Nem kell rettegnünk a telet.

Hátul új teraszra nézünk;
Többé nem esőbe lépünk.

Ha a Remény újra éled,
Mindig szépet ad az Élet.

Isten nem duzzog,
Nem feled...
Új tető a fejünk felett.

2018. szeptember 20., csütörtök

A vadkanra fogott gyilkosság - 31. Rész


31. Rész

Zrínyi koncepciója

Zrínyi Miklós a magyar történelem egyik kiemelkedő fontosságú személyisége volt. Terveit, elképzeléseit nem tudta valóra váltani. Emiatt a történetírásban néha olyan ostoba hangok hallatszanak, hogy „nem volt reálpolitikus”.

Jó értelemben véve valóban nem volt az. Az úgynevezett reálpolitikusok a mindenkori politikai „papírforma” keretei közt gondolkodnak, rövidtávon ritkán tévednek, hosszú távon mindig. Abból indulnak ki, hogy a körülmények fő elemei, a politikai szerkezet pillérei változatlanok maradnak. Erényük a konzerválás, a megtartás, a kis lépések ügyes váltogatása, apró előnyök halmozása, a kis távlatok közt folyó taktikázás. Legnagyobb hibájuk mindig a kockázatvállalás, a bátorság, a távlatok hiánya. „Kis lépésekkel” ritkán sikerül igazán nagy feladatot megoldani, valamikor mindig szükség van felelősségvállalásra, kockáztatásra.

Ha alaposan megvizsgáljuk a kort, rá kell döbbennünk, hogy Magyarország számára a kis lépések halmozása, a „reálpolitika” – sehová sem vezet. Mire kellett volna várni? Hogy még inkább elpusztuljon az ország?

A fő probléma a török hódoltság ténye volt. Vajon ezzel kapcsolatban a „reálpolitika” mikor vezetett volna eredményre? Zrínyi Miklós nem apró módosításokat akart, hanem igazi, gyökeres változást. Ez volt életének célja. Fel akarta számolni a török hódoltságot, hogy végre fejlődhessen az ország. Éppen ez volt az a tényező, ami a gyilkosait cselekvésre ösztönözte. Minden munkája, tette, elgondolása ezt a célt szolgálta. Sokat tett azért, hogy tudatosítsa Európában a török veszélyt, az oszmán elleni fellépés elkerülhetetlenségét, Magyarország felszabadításának parancsoló szükségét. Tudta, hogy a török kiűzése csak akkor használ az országnak, ha abban a magyar rendek vezető szerepet játszanak. Ha a háború 1664 őszén tovább folytatódik, aligha lehetett volna másképpen, hiszen a francia és a német szövetséges tábornokok egyaránt Zrínyit akarták főparancsnoknak.

Zrínyit „hadi embernek” tartották. Hadtudós volt, vitéz katona, a téli hadjáratban pedig kiderült, hogy gyakorlati hadvezérnek is kiváló. Célja volt az állandó magyar hadsereg megteremtése. Két évvel korábban erről javaslatára már törvényt hozott az országgyűlés. A háború folytatása esetén aligha lehetett volna tovább halogatni a felállítását. Ennek a magyar mezei haderőnek Zrínyi lett volna a parancsnoka. Elméleti műveiben felvázolta a vele kapcsolatos elképzeléseit. Jóval korszerűbb sereg lett volna, mint bármelyik, a halála után a Habsburg hatalommal szembeszegülő magyar hadsereg. Minden kuruc hadnál ütőképesebb lett volna.

Kidolgozta a török kiűzésének haditervét, azaz felelevenítette a legjobb magyar katonák által már csaknem egy évszázada javasolt hadműveleti elképzeléseket, amelyek a török katonai hatalom legsebezhetőbb pontjaira világítanak rá. Zrínyi elképzelése szerint a török főerőkkel szemben tavasztól őszig aktív védelmet kell folytatni a Dráva vidékén, és meg kell akadályozni, hogy felvonulhassanak az ország középső részeire. Ezért volt szükséges az eszéki híd elpusztítása. Fontos támadó hadműveleteket akart vezetni télen, amikor a török fő erői nem akcióképesek.

Javasolta a török várak ostromzár alá helyezését, kapcsolataik megszakítását.

Zrínyi tervei szerint Buda ostromára talán sor sem került volna. Lőtávolon kívüli ostromzárat állítottak volna a főváros köré, az ellenség vagy kitör, vagy éhen hal.

Ezt azért tartottam fontosnak elmondani, hogy aláhúzzam, mennyire másképpen, mennyire Zrínyi Miklós elgondolásaival ellentétesen zajlott a század végének nagy törökellenes háborúja, amely ténylegesen megszűntette a hódoltságot. A háborút a török kényszerítette ki. Elment és megostromolta Bécset. Mindenkinek rá kellett döbbennie, hogy a birodalom valóban végveszélyben van, a törököt komolyan kell venni. A lengyel király személyesen vezetett hadat Bécs felmentésére, és sor került a lengyel huszárok híres rohamára, ami Tolkien regényének hasonló részletét (is) ihlette.

Az osztrák hadsereg is megfelelő hadvezért talált Lotharingiai Károly herceg személyében. A kiváló katona személyisége nyomta rá bélyegét a háború első szakaszára. Ennek volt annyi előnye, hogy a becsvágyó hadvezér – aki közben benősült a császári családba – nem engedte, hogy békét kössenek a háta mögött. Mert a békét óhajtó udvari körök még ekkor is megpróbálták leállítani a háborút. Lotharingiai Károly nem is egyszer élcelődött azon, hogy a harctéren a török ellen könnyebb dolga van, mint az udvari intrikák közepette a békepárt tagjaival szemben.

Volt azonban ennek a felszabadító háborúnak árnyoldala is, bőségesen. A döntő harcok az ország középső részében zajlottak, és a nagy létszámú hadseregek elpusztították a lakosságot. Valamelyik császári parancsnok a háború közepén egyszer azt mondta, Győr és Eszék között nincs élő ember az országban.

Hazánk történetének legpusztítóbb háborúja minden kétséget kizáróan az 1683-1699 közötti nagy török háború volt, a pusztítás arányai még a második világháborús veszteséget is meghaladták. Még a tatárjárás rettenetén is túltett. Egész országrészek néptelenedtek el. A háború szinte letarolta hazánkat. A mai napig nincs tisztázva, hogy a lakosság mekkora hányada pusztulhatott el. A kortársak közlései riasztóak.

Az osztrák kormányzat a szörnyű pusztulásban nagyon is ludas. Nemcsak amiatt, hogy a gyakran rosszul fizetett és rosszul ellátott zsoldos hadakat a lakosság nyakára ültette még téli szállásra is, hanem még ennek tetejébe a magyar lakosságra terhelte a hadakozás költségeit. Mindez együtt úgy kirabolta Magyarországot, hogy ahhoz csak a tatárjárás pusztítása mérhető. Az osztrák kormányzat lelkiismeretlensége elképesztő volt. Mintha szándékosan arra törekedtek volna, ha már vissza kell foglalni a töröktől Magyarországot, akkor legyen az ország minél néptelenebb, minél erőtlenebb, legyen a birodalmon belül minél kisebb a súlya.

Nem véletlenül mondom ezt.

A fosztogató zsoldosok, szipolyozó tábornokok mellett a katonai adminisztráció is kivette a részét a pusztításból. Ennek mértéke egyszer még Savoyai Jenő herceget is feldühítette. A török elleni háború utolsó éveinek főparancsnoka, ötvennél több császári hadbiztos ellen indíttatott eljárást, és a hadbíróság ezek közül csak egyet talált vétlennek.

Képzeljük el, ha Magyarország húsz évvel korábban, sokkal kisebb veszteség árán szabadul meg az oszmán uralomtól. Nincsenek harcok az ország közepén. Nincsenek fosztogató zsoldos csapatok. Nincsenek látványos várostromok. Elmarad Buda romantikus visszavétele. Második mohácsi csata sincs, a hadműveletek előbb a Dráva mentén, majd azon túl zajlanak. Olyan terepen, ahol a török hadak nem tudnak kibontakozni. Ahol a lovassági tömegek nem érvényesülhetnek.

Zrínyi a Dráva biztosítása után a mozgékony mezei hadakkal aktív védelmet folytat. Ahogy a műveiben írta. Aktivitás és gyorsaság. Leleményes hadvezetése sok gondot okoz az ellenségnek.

(Százöt év múlva születik Korzikán egy híres hadvezér, neki lesz majd jelszava: Activité, vitesse…)

Télen a törökkel szemben Zrínyi-Újvár módjára emelt modern földerődök láncolata készül, erre a bázisra támaszkodva veszi fel a harcot nyáron a török főerőkkel a mezei had. Egészen más háború lett volna, mint ami ténylegesen felszámolta a magyarországi török uralmat.
A jobban és körültekintőbben ellátott csapatok fegyelme szilárdabb. A német és francia szövetségesek ugyanolyan példamutatóan viselkednek, mint az előző évben. A magyar hadak jelentős szerepet játszanak a háborúban, és a törökellenes szövetség élvezi az egész ország támogatását.

Az ország támogatását?

Ne feledjük, a húsz évvel későbbi felszabadító háború már egy mélyen meghasonlott országot talál. Thököly Imre szabadságharcának kellős közepén vagyunk, egymás ellen is harcolnak a magyarok. Hogy a Thököly-féle szabadságharcnak, ahogy már a Wesselényi-féle összeesküvésnek is, és minden Habsburg-ellenes mozgalomnak elsődleges oka éppen a vasvári béke volt, azt ne is említsem.

Ne becsüljük le az ország támogatását. Tévút, pedig erre még némely szakirodalmi művekben is találtam szórványos példákat. Most egy, a későbbinél minden tekintetben erősebb Magyarországot láthatunk, amely mentes attól a húsz éven át tartó feszültséghalmaztól, belső harcoktól, zűrzavartól, amely a vasvári béke és a török háború kirobbanása közt fogja érni. Nézzük csak, mi minden történt húsz év alatt:
v  A Wesselényi-féle összeesküvés, a vezetők kivégzése,
v  Kiterjedt üldözések, a megtorlás ürügyén súlyos atrocitások országszerte
v  „Jogeljátszás”, a rendi alkotmány felfüggesztése,
v  Ampringen kormányzósága
v  Hisztérikus ellenreformáció, a protestáns prédikátorok gályarabságra küldése
v  A végvári katonaság szélnek eresztése, ezrek földönfutóvá tétele
v  A bujdosó mozgalom kezdetei
v  Erdélyi irányítás alatt kisháború kezdődik a császár ellen.
v  Török, tatár és francia zsoldon fogadott lengyel katonaság beavatkozása
1664-ben az ország még nem élte át ezeket a megpróbáltatásokat. Sokkal erősebb annál, amivé húsz év alatt vált. A rendek készen állnak a háborúra, vezetőjük Zrínyi Miklós.

Hogy mennyire nem szabad lebecsülnünk az ország támogatását, mutatja az is, hogy a későbbi török háborúban Buda két ostroma idején (1684-ben és 1686-ban) Debrecen mezővárosa egyedül vállalta, hogy az ostromló hadseregeket ellátja hússal.

Zrínyi Miklós elképzelései nem tekinthetők irreálisnak pusztán azért, mert ellenfelei sunyi módon békét kötöttek Vasvárnál a törökkel, őt pedig meggyilkolták.

Ennek fényében kell Zrínyi Miklós személyiségét megvizsgálnunk.

Folytatása következik.

2018. szeptember 19., szerda

Tetőcsere

Fejünk felett tetőcsere,
Megújul Otthonunk feje.

Egyelőre csupa káosz,
A Holnap tán rendrakást hoz.

Korhadt lécek lekerülnek,
Jövő-gerendák feszülnek.

Szakadatlan a Lét pere;
Fejünk felett tetőcsere.


2018. szeptember 18., kedd

Szent játék vagy profán játszadozás - 31. Rész


31. Rész

A magyar költészet legnagyobb alkotóinak életműve leginkább abban közös, hogy képesek voltak lírai szintézist létrehozni a közösség számára. Ezt lehet elmondani Balassi Bálint, Csokonai Vitéz Mihály, Petőfi Sándor, Ady Endre vagy József Attila lírájáról.

Eleve figyelmeztető lehet, hogy a felsoroltak egyike sem követte az akkori „hivatalosan trendi” lírát, emiatt nehézségeik támadtak.

Térjünk vissza a költői felelősség fogalmához.

A lírai költő felelőssége a mesterségbeli tudás, a hit, a személyes részvétel és az erkölcsi jó melletti elkötelezettség szintézise. Értékes költészet ezek egyike nélkül sem lehetséges.

A költői felelősségnek vannak formai elemei is, ilyen például a vers gondos központozása. A manapság „trendivé” lett ostoba központozatlanság nemcsak a kommunikációra való tudatos képtelenséget és a vers szavalhatatlanságát jelenti; a költő ilyenkor voltaképpen kivonul saját verséből, semmiféle felelősséget nem vállal. Nagyon sok olyan központozatlan vers születik manapság, amely csaknem kizárólag központozással értékessé tehető. Ha a költő erre nem hajlandó, a szerző nem vállalja a személyességet, és ezzel voltaképpen a lírai felelősséget tagadja meg.

"Fura aszkéták, akik elhagyják a nagybetűket, aztán az írásjeleket. A mondatot nem zárják le pontok. És épp ezáltal nem végeérhetetlen folyam, de poshadt állóvíz keletkezik, se széle, se mélye, se eleje, se vége."[1]

Nehéz volna Lengyel József véleményével nem egyetérteni.

A költői felelősség a mindig vállalt tudatos és lelkiismeretes választásban nyilvánul meg.
Korunk információrengetegében szinte minden pillanatban választásra kényszerülünk. Filozófiai értelemben a választás minden esetben a szabad cselekvés és a végzet valamelyik formája közötti döntést jelenti. Természetesen tévedhetünk, de – nem tehetünk a lelkiismeretünk és a lelkünk belső hangja ellenére. Magánemberként gyávaságból, kényelemből vagy haszonlesésből igen – költőként soha.

A világban ma a személyes felelősségnek sokkal nagyobb szerepe van, mint a történelem során eddig bármikor. Globális és lokális mentén egyensúlyoz a mai emberiség. Valamiféle globalizációra mindenképpen szükség van, de ez nem vezethet a lokális kultúrák szétzúzásához vagy fellazításához. A valóban az emberiség érdekeit képviselő globalizáció csakis a lokális közösségi identitások tiszteletben tartásával hozhat igazi fejlődést.

A költő mindig egy közösséget képvisel, az emberiséghez a közösségén keresztül tartozik. Nem lehet a globalizáció öncélú ellensége, akkor provinciális volna, de nem állhat szemben valami ködös globalizáció gólyaperspektívájából a közösségével sem, mert akkor lírája a levegőben lóg, és előbb-utóbb vagy globalista erők propagandistájává, vagy öncélúvá és jelentéktelenné válik.

Egy olyan világban, amikor szinte félévente „megtalálják” a bűnözés, vagy – urambocsá’ – „a gyilkosság génjét”, és ahol az életünk minden pillanatában olyan propaganda zuhog ránk, amely a személyes felelősség és a szabad akarat feladására akar kényszeríteni bennünket, és amely állandóan arról akar meggyőzni, hogy mindannyian tehetetlen bábok vagyunk ellenőrizhetetlen hatalmak kezében, nagy szükség van a személyes felelősségre és a személyes felelősségre épülő költői felelősségre.

Mostanra a „minden egész” valóban eltörött. Hatalmas civilizációs szakadás korában élünk. A helyi, regionális és nemzeti kultúrák megőrzése az emberiség létkérdésévé vált. Újfajta nemzeti érzésre van szükség, amely más nemzetek identitásával kölcsönösen összefér.

Mindazt, ami „eltörött”, nemcsak össze kell rakni, ritmusba is kell szedni. A tradíció alapján, annak szilárd talaján állva új, hatékony, közösség szervezésére és fenntartására alkalmas költészetet kell teremtenünk. Ahogy a többi népnek is.

Lényegében most jött el a sokat emlegetett „nemzetköziség”, jobban mondva inkább „nemzetek közöttiség” ideje. A nyelvek és kultúrák az emberiség közös kincsei, egyik sem alávalóbb a többinél.

Ezzel szemben áll az agresszív, távlat nélküli, üres és lapos kozmopolitizmus, amely az összes kultúra beolvasztására törekszik. Vele szemben nincs helye kompromisszumnak. A kanonizált líra ennek szolgálatában áll, ezért tűnik úgy, mintha nem is ehhez a bolygóhoz, mintha egy merőben más civilizációhoz tartozna. Semmiféle hagyományos poétikával és esztétikával nem fér össze, azokból nem vezethető le.

Vajon kinek a felelőssége az, ha teljesen alkalmatlan, a líra egyetlen valódi funkcióját figyelembe sem vevő, a líra küldetését szemtől szembe megtagadó, mellékes vagy éppen kártékony szempontokat érvényre juttató kánon kerül hatalomra? Ezzel kapcsolatban a felelősség firtatása hiábavaló erőfeszítés. A kánon nem felelős. A kánon maga az intézményesített felelőtlenség. A kánon arctalan gépezet; zömmel politikai, gazdasági, társasági, meg egyéb költészeten kívüli szempontok alapján kialakított ízlésbeli egypártrendszer. Az intézmények és csoportok teremtik, ezek számára hasznosul, és ezek is tartják fenn.

A kánon alaptermészete a kizárólagosság. Ez voltaképpen intézményi irodalmi diktatúra. Lényegében egyedül üdvözítő szempontokat nyilatkoztat ki, amelyek tartalmi értelemben rugalmasak, intézményi értelemben pedig szigorúan zártak. A kánon lényege intézményességében rejlik.

A mai kánonok öregapja a Richelieu alapította francia akadémia volt. A Halhatatlanok testülete szabályokat nyilatkoztatott ki, amelyeket minden író kénytelen volt betartani, ha azt akarta, hogy az „irodalmi élet” komolyan vegye őket, és bekerülhessenek azon kiváltságos irodalmárok sorába, akik évjáradékot húztak a királyi kincstárból.

Az intézményesített kánonok rendszere igen sok bürokratikus vonást tartalmaz, de nemcsak azt. Igen sok feudális vonást is őriz. Utóbbiakat venném sorra.

Kezdeném a legfontosabbal: a kánon intézményrendszere az általa bevédett személyek számára kiváltságokat biztosít. Ezek általában státuszhoz vagy díjhoz kötődnek. A következők lehetnek:

v  Apanázs
v  Könnyű és gyors megjelentetés
v  A kötetek megjelenésének anyagi vagy egyéb módon történő támogatása
v  A kötetek reklámozása, terjesztése
v  Külföldi tanulmányutak finanszírozása
v  Külföldi megjelenések finanszírozása
v  Külföldi kapcsolatok szervezése, támogatása
v  Színházi bemutatók szervezése

Tagadhatatlan, hogy déja vu érzésünk keletkezik, ha ezt átgondoljuk. Nem véletlenül, hiszen ez a rendszer már a szocializmus évtizedeiben kialakult. Vagy talán még hamarabb. Az előző részben vetettünk egy pillantást a dualizmus Magyarországának irodalmi kánonjára, amelyet az idő felszámolt. Az intézményrendszer jellege azonban annyi hasonlóságot mutat, hogy lehetetlen nem észrevenni. Kevés intézményi különbséget találunk, az eltérések inkább tartalmi jellegűek. A dualizmus korszakának kánonja nemzeti jellegű irodalmi kánon volt, a jelenlegit meg nyugodtan nevezhetjük kozmopolitának.

A kánon körülvevő infrastruktúra, illetve annak működése azonban nagyon is hasonló. A bürokratikus rendszerek mindig melegágyai voltak a nepotizmusnak, és ma is azok. A kánon alapja a művészet úgynevezett intézményi elmélete, ami a létező legrugalmasabb teória, igazi gumidefiníció; alkalmat ad „a művészet világa” tagjai számára, hogy bármit műalkotássá nyilváníthassanak, illetve bármitől megtagadják a műalkotás státuszát. Az ilyesféle kánon „befelé” nem szorul indoklásra, önmagát magyarázza.

Amikor azonban integrálja a nepotizmus támogatottjait, nemcsak személyes feszültséget kelt. Személyes harcok mindig vannak a kánon táborán belül, folyamatos torzsalkodások folynak. Kisebb és nagyobb alkalmi csoportosulások alakulnak, a díjak megkaparintásáért folytatott ádáz küzdelem indulatokat kelt. Állandóan halljuk, ki nem kapta meg ezt vagy azt a díjat, ellenben ki kapta érdemtelenül, kit mellőztek, ki hogyan intrikált, ki kivel veszett (vagy verekedett) össze. A díjakkal járó kiváltságok megszerzése állandó harcot indukál. A kánon tábora befelé sohasem volt egységes. Kifelé néha annak tűnik. Legfőképpen akkor, amikor a kormányzattal kell alkudozni kiváltságok érdekében. A nepotizmus jelensége azonban végsőkig feszíti, helyenként meg kifejezetten degenerálja a kánont.

Nemcsak ez annak az oka, hogy „kifelé” a kánon nagyon is magyarázatra szorul. Erre alaposan felkészült, óriási infrastruktúrája van, és elegendő embere, akik képesek bármit remekműnek nyilvánítani, szirti sassá magyarázni a tépett tollú kuvikot. Megvan erre a megfelelő nyelvezete is, a mesterkélt ködösítés sajátos bikkfanyelve úgy veszi körül a kánont, mint parasztkolbászt a disznóbél.

A kultúrában sohasem létezik olyan jelenség, amelynek csak egyetlen oka lenne. Itt is több, de egymással nagyon is összefüggő okkal számolhatunk.

1)      Az „intellektuális elzárkózás” minden korban megteremti a maga elkülönült, preciőz nyelvhasználatát.

Ha valamely, a kultúrában tevékenykedő, vagy urambocsá azt éppenséggel nyílt vagy rejtett hatalmi eszközökkel uralni szándékozó, önmaga számára nagy fontossággal bíró csoport nincs arról meggyőződve, hogy képes valóban hozzájárulni a kultúra egyetemességéhez, semmire sincs nagyobb szüksége, mint a nyelvi elzárkózásra.

Az elzárkózás természetesen kiterjedhet a külsőségek sokféle formájára is, ruházkodásra, öltözködésre, jelvényhasználatra, vagy bármi hasonlóra. Ezek azonban a kultúra területén nem tudnak jelentős befolyást gyakorolni. A nyelv annál inkább. A nyelvi elkülönülés a társadalom tömegeitől való elzárkózást szolgálja, ezzel a csoport hivatali hatalmát igyekszik konzerválni.

2)      A bonyolult és ködös szóhasználat másik célja a kanonizált művek tekintélyének növelése azok állítólagos „magyarázatával”.

A kánont körülvevő infrastruktúra pontosan tisztában van vele, hogy az általuk értékké nyilvánított művek – finoman szólva is – magyarázatra szorulnak. A mai irodalomtudósok kortárs kanonizált művekkel foglalkozván igen gyakran kénytelenek megjegyezni, hogy valamelyik mondat, sor, megjegyzés, szófordulat, bekezdés, vagy még nagyobb egység első olvasásra banálisnak, zagyvának, értelmetlennek, vagy éppen alpárinak „tűnik”. De – és itt következik a ködösítés.

Természetesen merőben más, ha valami csak banálisnak, zagyvának, értelmetlennek, alpárinak tűnik, mintha valóban az. Az előbbi nemigen szorul védelemre, az utóbbi azonban gyakorlatilag védhetetlen. Mit lehet kezdeni egy védhetetlen szöveggel? Magyarázni.
Ha egy önmagában különösebb értéket nem képviselő szöveget értékké akarunk kanonizálni, az allegorizálás eszközéhez kell folyamodnunk. Hasonló célra ezen kívül az ember egyéb szellemi fegyverrel nem rendelkezik.

Ezen a ponton derül ki, hogy a jelenlegi kánon egyfajta profán vallásként funkcionál. Az allegória a megállapodott vallási hitrendszerek nyelvi és művészeti eszköze.

Folytatása következik.


[1] LENGYEL, J. 1989: 250.


2018. szeptember 17., hétfő

Időfürkész őszi estén...

Időfürkész őszi estén
Tejútfátyol az Ég testén...

Hold tövében árnyék dadog;
Álmodoznak a csillagok.

A sötétség magányt arat;
Gyászolja az éj a nyarat.

Valami kutat a mezsgyén
Időfürkész őszi estén.

2018. szeptember 16., vasárnap

Kora őszi hajsza-napok

Kora őszi hajsza-napok
Sátán kajsza bajsza ragyog.

Múlt Nyarat lehet áldani;
Sebességet kell váltani.

Kora őszi hajsza-napok,
Vemhes Jövő gyomra korog...

2018. szeptember 15., szombat

Fradimeccs-rigmusok Nr. 2


Fradimeccs-rigmusok Nr. 2

(Honvéd, 2018. szeptember 15.)



A Honvéd, meg Supka mester
Nyilatkozni sose restell.

Azt mondja, védelmünk gyenge,
Fogát ránk élesre fente.

Kenekedtek minden hájjal;
Le is győztek minket – szájjal.

Arany szám a fehér mezen;
Ma nyerni fogunk, úgy hiszem.

Itt a Fradit nem szeretik,
Lanzafamét fütyülgetik.

Ngog a labdát keresi,
Dibuszt csaknem felökleli.

Petrjakot Isten megáldja:
Sigér passzát gólra váltja!

A bal alsót kipécézi,
Gróf meg a Honvéd csak nézi.

Szép gól! Tetszene akárhol.
Elhallgat a Honvéd-tábor.

Honvéd támad, Baráth fejel,
Dibusz könnyedén kapja el.

Blazic a szumót kedveli,
Danilót meghempergeti.

Bőlére Gróf rosszul szalad,
De ez a helyzet kimarad.

Dibusz jól jön ki Ngogra,
A Honvéd-helyzet is oda.

A Honvéd-tábor nem lazul,
Elmocskolódik – olaszul.

Most meg szabadrúgás helyett
Csapatunk szünetre mehet.

Jövünk újabb félidőre.
Sajnos mellé fejel Bőle.

Bár a lövése gólt ígér,
Kissé rosszul céloz Sigér.

Gróf Bőle elé öklözi,
Sajnos, Lukács eltéveszti.

Most a Honvéd erőlködik,
De nemigen jut helyzetig.

Máris jön Otigba Kenny,
Legyen, aki elfejeli

Majd a beíveléseket,
Mert olyanból még sok jöhet.

Danilo duzzogva megáll,
Előbb kezez, majd kiabál.

Cserével jön Böde Dani;
Labdákat kell megtartani.

Petrjak Grófon már túljutott,
Gólt nem lő, csak sárga lapot.

Négy percet hosszabbítani?
Fújja már le végre, spori!

Végre!
Győztünk!
Hajrá Fradi!
Mindörökre! Hajrá Fradi!




Évfordulónk (2018)

Szép őszi nap,
A Kettőnk ünnepe...
Valaha régen,
Sok esztendeje
- Közös Életünk azóta pereg -
Te hozzám jöttél,
S én elvettelek...

Drága Szerelmem,
Kicsi Feleségem!
Sokáig leszünk együtt még,
Remélem!




2018. szeptember 14., péntek

Vén Idő-folyam hömpölyög...

Vén Idő-folyam hömpölyög
Ősz-vidék sziklái között.

Napjaink már rövidülnek,
Emlékeink körénk ülnek.

Mereng őszi hullámhegyen
A folyton változó Jelen.

Vén Idő-folyam hömpölyög;
Múlttá roskadt Jövő hörög.

Isten lát,
Az Élet örök;
Vén Idő-folyam hömpölyög.

2018. szeptember 13., csütörtök

A vadkanra fogott gyilkosság 30. rész


Harmincadik rész

Kik lehettek?

Az előző részben eléggé fontos tényekről volt szó, a továbblépés előtt összefoglalnám. Hosszasan foglalkoztam a korabeli osztrák bürokrácia jelenlegi történetírásunk által is gyakran hangoztatott varázsmondatával:
Ø  A magyarországi királyi jövedelmek nem fedezték a végvárvonal fenntartásának költségeit.
A mondat realitása erősen fogyatékosnak bizonyult. A császári kormányzat nem teljesítette a kötelességét, a katonák zsoldját hellyel-közzel se fizette, a védelmi rendszer fenntartásáért igen keveset tett. Hogy voltaképpen mennyit is költött rá, és a ráköltött összeg hogyan viszonyul a magyarországi királyi jövedelmekhez, gyakorlatilag ellenőrizhetetlen, mert korántsem szabad megbíznunk az osztrák bürokráciában, ahonnan az adatok származnak. Elvben egyéb forrás is volt, amelynek felhasználása szintén nem ellenőrizhető.

A végvárrendszer amúgy sem Magyarország, hanem leginkább az osztrák örökös tartományok védelmét szolgálta.

Itt van a lényeg. Az osztrák bürokrácia legfeljebb olyan mértékben finanszírozta a magyarországi végvári rendszert, amilyen mértékben szükségét érezte annak az örökös tartományok védelme szempontjából.

A taktika pontosan erre épül, és ennek ismeretében válik érthetővé. Békére törekedtek a törökkel, békére mindenáron. Pontosan tisztában voltak vele, hogy a török béke idején is agresszív, de ez a kormányzat szempontjából nem számított, hiszen a török támadások, portyák, foglalások, emberrablások, fosztogatások, égetések, dúlások csak az értéktelen magyar területet és a feláldozható magyarországi lakosságot, nem pedig a védendő és értékes örökös tartományokat sújtják. Béke idején a védelmet kellőképpen elhanyagolták, csak arra ügyeltek, hogy lehetőleg az állandó harcok ne tevődjenek át osztrák területre.

Ha ebből a szempontból nézzük a varázsmondatot, érdekes következtetésre juthatunk.
Ø  A magyarországi királyi jövedelmek nem fedezték a végvárvonal fenntartásának költségeit.
Azt gondolom, ideje megállapítanunk, hogy a helyzet éppen a varázsmondat által sugalltak fordítottja. A valóságban nem számít, hogy fedezte-e, hiszen a végvárvonal nem szolgálta Magyarország érdekeit. Másról volt szó:

Az osztrák bürokrácia még a hadszíntérré tett és hadszíntérnek használt nyomorult ország maradék királyi jövedelmeit is megkaparintotta. Ez már kissé másképpen hangzik, és sokkal közelebb áll az igazsághoz.

A varázsmondatra semmit sem szabad építenünk. Eljött az ideje, hogy ne állandóan az osztrák bürokrácia szemszögéből nézzük a saját történelmünket. Nevetséges azt várni egy hadszíntérnek használt, pusztulásra vetett, nyomorult, csonka országtól, hogy tartsa el a rajta húzódó, más államot védelmező erődrendszert.

A vasvári béke jelentős fordulatot hozott, hiszen a kortárs magyarok szemében tökéletesen leleplezte a helyzetet. Megmutatkozott az osztrák kormányzat valódi célja. Akkor sem hajlandó kiűzni a törököt, amikor erre soha vissza nem térő alkalom adódik. Tőlük Magyarország az idők végezetéig hadszíntér, és csakis hadszíntér maradna.

Ennek fényében lehet igazán értékelni a bizonyos udvari körökben egyre gyakrabban elhangzó kijelentéseket arról, hogy Magyarország nem létezik, csupán történeti fogalom. Igen, pontosan erre törekedtek.

Eddig leplezték. A szentgotthárdi csata és a vasvári béke mindent nyilvánvalóvá tett. A magyarországi rendeket a gyalázatos béke után többé félrevezetni nem lehetett. Azokat a rendeket, amelyeknek tapasztalt, Európa-szerte ismert és tisztelt vezetője Zrínyi Miklós volt.
Ezért kellett meghalnia.

Ha körül akarjuk határolni Zrínyi gyilkosainak körét, meg kell néznünk, kiknek állt érdekében a magyarországi török hadszíntér konzerválása és miért. Előtte azonban ideje néhány szót szólnom az áldozatról, hiszen ő volt az események kulcsszereplője.

Folytatása következik.