2014. január 31., péntek

Szőke nő zűrben az űrben - 238.

KÉTSZÁZHARMINCNYOLCADIK RÉSZ
Mindkét férfi mondani akart valamit, de a szőke nő türelmetlen mozdulattal leintette őket.
-         Hallgassatok meg! Igyekszem röviden összefoglalni, mert tartok tőle, hogy nagyon kevés az időnk.
Néhány másodpercnyi szünet után kérdéssel folytatta:
-         Vallattak-e benneteket?
-         Nem! – vágta rá Helmut.
Ed Philips is nemet intett.
-         Engem vallattak, vagy vallatni próbáltak. Benneteket kínoztak, hogy a szenvedésetekkel gyakoroljanak rám hatást. Estmant megölték, mert azt gondolták, hogy a számomra ő a legkevésbé fontos személy.
-         Más okuk is lehetett rá – vélte Ed.
Karen nem reagált a megjegyzésre.
-         Úgy gondolom, én kellettem nekik a leginkább. Tőlem akartak valamit. Talán tervük is volt. Nem siettek, úgy gondolták, hogy elég idejük van. Azt hitték, hogy tökéletesen kiszolgáltatott helyzetben vagyunk.
Helmut bólintott.
-         Úgy van! – vágta rá kurtán.
-         Fatális hibát követtek el – folytatta a szőke nő. – Nem számítottak rá, hogy a fegyvereink és a térmanipulátor segítségével képesek vagyunk kiszabadulni az ő digitális téridejükből. Erre azonban csak azért volt lehetőségünk, mert ő maguk is használják a digitális téridőt. Talán átjárnak a mi téridőnkbe, vagy egyéb kapcsolatot tartanak.
Ivott egy kortyot, utána folytatta:
-         A digitális térdő a számukra tökéletes világ lehetne, ha azt akarnák. Soha senki sem találna rájuk, élhetnének igen kényelmesen, egyfajta sajátos, majdnem-örökkévalóságban. Biztonságban lennének.
-         Megfeledkezel róla, hogy Rafa képleteivel a digitális téridő felszámolható.
-         Igen, Ed, de te sem gondolhatod azt, hogy a képletek maguktól rá is bukkanhatnak a digitális téridőre.
Ed Philips az ajkába harapott. Karen folytatta rendületlenül:
-         A jelek szerint az Ultenberg-csoport tagjai nem arra törekszenek, hogy élvezzék a maguk számára teremtett sajátos édent, hanem valami más a céljuk.
-         Szerinted mi lehet az?
-         Nem tudom, de úgy vélem, számunkra nem jelent jót. Lehet, hogy csekély jelentőségű személyek vagyunk a számukra, de mindenképpen szerepelünk a terveikben.
-         Ez egyértelmű! – mondta Helmut.
Ed Philips a fejét csóválta.
-         Valamire visszatérnék – mondta higgadt hangon. – Azt mondtad, a digitális téridő alkalmas lehet rá, hogy ellenőrizzék az összes létező idősíkot.
Karen bólintott.
-         Úgy gondolom, átláthatják és manipulálhatják az összeset. Némelyikben talán még Isten szerepét is eljátszhatják.

Helmut bólintott, Ed Philips azonban élesen Karen szemébe nézett.

-         Még valamit akarsz mondani, ugye, Karen.

A szőke nő bólintott.
-         Ki vele!
-         Időutas vagy, Ed Philips. Apád is az volt.
Ed Philips érezhetően feszültebbé vált.
-És? – kérdezte látszólagos hányavetiséggel.
- Az időutasnak több dimenzióban lehet ott élő megfelelője. Még a DNS is azonos. Nincs semmi különbség.
- És?
- Azt gondolom, van rá módszerük, hogy a náluk lévő példány segítségével könnyen felkutassák a világegyetemben a megfelelőjét. Azaz: inkább bemérjék.
Elképedve néztek rá.
-         A hibernációs kamra hozza ránk a veszedelmet, azt keresve bukkanhatnak ránk.
Ed Philips hitetlen arccal nézett rá.
Váratlanul Helmut szólalt meg:
-         A legfontosabb kérdésre nincs válaszunk. Mit akarhatnak tőledd, Karen?

Folytatása következik.

2014. január 30., csütörtök

Szerelem és líra - CXIII.

Száztizenharmadik rész 
A jelenlegi társadalomtudományok azt igyekeznek sugallni nekünk, hogy a pénz az emberi fejlődés szükségszerű velejárója, és teljesen magától értetődően került a jelenlegi helyzetébe. A pénz státuszának a történelem során megmutatkozó változása „természetesen” szükségszerűség (a jelenlegi társadalomtudományok egyik leginkább elcsépelt fogalma), a történelem egyedül lehetséges, logikus folyamata, amely a természeti törvények kizárólagosságával érvényesül, egyéb alternatíva pedig nincs.
Mivel elvileg csak egyetlen történelmet ismerünk, nem áll módunkban megkérdőjelezni ennek a dogmának a hitelességét.
Ha valóban a Föld első és egyetlen civilizációja vagyunk – ami korántsem biztos – bele kell nyugodnunk, hogy az általunk ismert, azaz a mi történelmünk által sugallt társadalomfejlődésben a pénz nagyon is kitüntetett szerepet játszik. Ez sem jogosítana fel azonban bennünket arra, hogy a jelenlegi emberi társadalom múltját az egyedül lehetséges emberi fejlődésnek, egyes elemeit pedig törvényszerűségeknek tekintsük, hiszen nem ismerünk a sajátunkon kívül más civilizációt, amelynek fejlődése számunkra a „kontrollcsoport” szerepét betölthetné.
Itt különösen nagy szerepe van a társadalomtudományoknak a jelen tanulmányban már többször érintett elképzelésének arról, hogy a jelenlegi civilizációnk a földi emberiség egyetlen, éppen ezért kizárólagos történelme. Ha nem létezett világunkban a miénk előtt más civilizáció, akkor kizárólag ennek a fejlődéséből, az egyetlen ismert történelemből tudunk elvonatkoztatni. Itt nyer új értelmet a jelenlegi történettudomány makacs és egyre kritikátlanabb ragaszkodása az „ami történt, minden szükségszerű volt” dogmarendszeréhez.
Biztos, hogy nem létezett a Földön előttünk másik civilizáció?
Korántsem biztos. Voltaképpen tele van a világ olyan emlékekkel, amelyek határozottan utalnak egy (vagy) több előcivilizációra. A tudomány azonban ezeket makacsul félreértelmezi, a sajátján kívül minden egyéb álláspontot apokrifnak tekint, és mindenkit, aki másféle álláspontot foglal el, dilettánsnak, áltudósnak stb. minősít.
Pedig egyre nagyobb szükségünk volna rá, hogy alaposan a szemébe nézzünk egy esetleges előcivilizációnak. Talán ez az egyetlen, ami hatékonyan óvhatná meg az emberiséget a horizont mögött leskelődő jövőbeli katasztrófák zömétől. Időben szembesülhetnénk olyan dolgokkal, amelyek megváltoztathatnák jelenlegi kultúránk prioritásait.
Rendkívül érdekes volna szembesülni vele, hogyan is alakulhatott egy előző civilizációban a pénz szerepe.
Mert korántsem biztos, hogy a pénznek törvényszerűen uralnia kell az emberi társadalom minden nyilvános szegmensét. Nagyon tanulságos volna látnunk egy olyan fejlett társadalmat, ahol a valódi emberi értékek ténylegesen primátust élveznek a pénz ellenében.
Képzeljünk el egy olyan emberi világot, ahol nem számít a pénz, ha embertársunk életéről, vagy egészségéről van szó. Ahol magától értetődően nem a pénz dominálna, amikor nélkülözhetetlen létesítményeket kellene létrehozni, kijavítani vagy karban tartani. Ahol pusztán az emberi erkölcs nem tűrné el, hogy embertársaink éhezzenek, vagy ne legyen emberhez méltó lakhelyük.
Ahol a pénz megmaradna a maga kaptafájánál, nem volna egyéb, mint egyetemes csereeszköz.
Hogyan kerülhetett a jelenlegi helyzetébe? Miért uralja a világot?

Folytatása következik.

2014. január 29., szerda

Januári állókép

Mélyen a tél közepén ellanyhul a fény lobogása,
Álmokat, Életeket vastagon ellep a hó.
—-
Rossz hivatal zakatol csak unalmas, prózai módon;
Akta-világ közepén trónol a rubrika-rend.
—-
Reccsen a hajnali szél, csikorognak a léptek a hóban;
Durcás fagy-paripán álmosan áll az Idő.

Januári állókép

Mélyen a tél közepén ellanyhul a fény lobogása,
Álmokat, Életeket vastagon ellep a hó.
—-
Rossz hivatal zakatol csak unalmas, prózai módon;
Akta-világ közepén trónol a rubrika-rend.
—-
Reccsen a hajnali szél, csikorognak a léptek a hóban;
Durcás fagy-paripán álmosan áll az Idő.

2014. január 28., kedd

Fekete hóesés - XXXVI.

HARMINCHATODIK RÉSZ 
Maglianival kapcsolatban éppen fordítottak az esélyek; legalább kilencven százalék sansza van arra, hogy megúszta a gyilkosságot. Ő sem volt azonban könnyű helyzetben, biztosítania kellett magát. Roppant körültekintően kellett eljárnia.
Már a gyilkosság másnapján elhagyta Csáktornyát, a kor leggyorsabb közlekedési eszközével, minden esélye megvolt arra, hogy előbb érkezzen Bécsbe, mint a sikeres gyilkosság híre. Ő ugyanis csak addig van biztonságban, amíg a megbízó nem szerez róla tudomást, hogy Zrínyit megölte „egy vadkan”. 
Magliani feltehetően előre felvette a fizetségét, ami nem lehetett jelentéktelen összeg, különben aligha gyilkol. A gaztett után azonban már a megbízóval vagy annak embereivel való találkozást is kerülnie kell.
Ha Magliani valóban az volt, aminek látszik – hivatásos bérgyilkos – akkor ezzel nagyon is tisztában kellett lennie. Nem ülhet fel a megbízó fortélyának, bármekkora utólagos jutalommal is kecsegtesse az. Ha beugrik, halálra ítélte magát.
Amennyire szüksége volt a megbízónak Maglianira a gyilkosság előtt, annyira felesleges most. Nemkívánatos tanú, potenciális zsaroló, két lábon járó akna; bármilyen jövőbeli politikai fordulat esetén elveszejtheti a megbízóját.
Magliani, a hivatásos gyilkos, aligha akar besétálni a nyilvánvaló kelepcébe. Bécsbe érkezvén messzire elkerüli a megbízót, villámgyorsan személyiséget vált, és azonnal elhagyja a császárvárost. Talán már az érkezése napján.
Hová megy?
A megbízó a Habsburg-kormányzat befolyásos tagja, valószínűleg igen messze ér a keze. Magliani aligha akar a császár fennhatósága alatt álló területen maradni. Nem hinném, hogy hosszabban Ausztriában felejtette volna magát, és azt sem, hogy Csehország felé ment volna. A német birodalmi területek sem kívánatosak a számára.
Itáliába kellett mennie, de ott sem állhatott meg akárhol. A megbízó emberei mellett előbb vagy utóbb Zrínyi Péter ügynökei is keresni fogják, olyan helyre kell mennie, ahol nem bukkanhatnak a nyomára.
Ez leginkább a spanyol uralom alatt álló Nápoly lehet. Pénze van, talán helyismerete is. Előkelő spanyol vagy olasz úrként élheti hátralévő életét, ott messze délen nem fenyegeti veszély. Legfeljebb akkor, ha maga elszólja magát, ami nagyon valószínűtlen.
Ebben a forgatókönyvben is van azonban hiba.
Talán a megbízót sem ejtették a fejére…
A postakocsik indulása és érkezése a megbízó – és feltételezett ügynökei – számára pontosan ismert lehetett. A postakocsik személyzete közt az elkövetkezendő évszázadokban igen sok kém és ügynök volt, nem véletlenül. A megbízónak érdeke volt tudnia a postakocsiról, hiszen Zrínyi éppen azzal készült Bécsbe.Talán embere is lehetett a személyzet tagjai közt.
Ez a járat a megbízó számára két létfontosságú információt is hordozott:
  1. Zrínyi Miklós nincs a postakocsin.
  2. Magliani rajta van.
A harmadikról se feledkezzünk meg: lehetetlen, hogy a Csáktornyán útra készülő postakocsi személyzete ne szerezzen róla tudomást, hogy előző nap meghalt a gróf. 
Az információ a megbízó számára sokat ér, bizonnyal jól fizet érte. A postakocsi emberei nem is sejtik, miért fontos Magliani személye, de jelentik, mert pénzzel jár.
Megtudhatja-e ezeket az információkat a megbízó előre? Még mielőtt Magliani Bécsbe érne?
Meg bizony!
Akad-e a postakocsinál gyorsabb közlekedési eszköz?
Akad. A lovas futár. Akár Csáktornyáról, akár valamelyik közbülső állomásról indítható Magliani tudta nélkül egy tapasztalt és ügyes lovas pihent lovon. Használhatja a postakocsijárat infrastruktúráját, az állomásokon – hivatalos állomások még nincsenek, alkalmiaknak azonban lenniük kell, különben a postakocsi nem képes a feladatát teljesíteni – lovakat vált, és a Csáktornya-Bécs útvonalat akár egy teljes nappal rövidebb idő alatt megteheti, mint a postakocsi.
Ebben az esetben Maglianinak sincs sok hátra. A postakocsi a számára mozgó egérfogó. Figyelik, amikor leszáll, a nyomába szegődnek, és reggelre már a gyilkos felismerhetetlen teteme Magyarország felé úszik a Dunán.
Magliani úgy is dönthet, hogy az utolsó pillanatban, éppen indulás előtt leszáll Kőszegen vagy Sopronban. Akár úgy is, hogy a málháját a postakocsin „felejti”.
Ez sem életbiztosítás. Sopron és Kőszeg kisvárosok, minden idegen feltűnő, sokkal nehezebb innen eltűnni, mint Bécsből.
Mindezeket egybevetve mégis azt gondolom, hogy Magliani megmenekült. Talán eleve volt valami biztosítéka a megbízóval szemben. Nem tudhatjuk.
Magliani feltehetőleg életben maradt, Paka feltehetőleg meglakolt.
Menjünk vissza a gyilkosság utáni pillanatokhoz!

Folytatása következik.

2014. január 27., hétfő

Hólepte ország

Újesztendő
Függöny-arcán
Hófehér redő,
Kinek fényes nászlepedő,
Kinek szemfedő.
——
Bolyhos, fehér
Vattacukor,
Fagyos habroló;
Fejünk felett permetezve,
Lustán hull a hó.
—-
Zimankóval,
Faggyal terhes
Rút téli napok;
A jelenünk zsákutcák közt
Vakon kanyarog.
——
Tisztázatlan
Múlt és jelen,
Tétova magyar;
Önutálat szemerkélő
Hava betakar.
—–
Megosztva,
Felszeletelve,
Sok-sok kis padon;
Megannyi kis szubkultúra,
Lelki Trianon.
—–
Pénzek
Arroganciája
Pokolba terel;
Ha egyszer majd lesz utókor,
Sose hiszi el.
—–
Pénz magának
Tisztességet,
Jogot vindikál,
Szegényeknek bűnbánatról,
Hitről prédikál.
—–
Csodát tenni
Megkísérel
Az emberi szó;
Tegnapokra, holnapokra
Lassan hull a hó.
—–
Újesztendő
Függöny-arcán
Hófehér redő,
Kinek fényes nászlepedő,
Kinek szemfedő.

2014. január 26., vasárnap

Ludas Matyi

Már bő tíz éve írtam egy Ludas Matyit, de akkor egy huszonnégy fős csoport számára.
A mostani a Hahota számára készült az elmúlt hét végén. Most már másik darabon dolgozom, erről majd később adok hírt.
Részlet a múlt heti mesejátékból:
DÖBRÖGI:
Ez itt a döbrögi vásár,
Ide sok gazdag árus jár,
Magyarok meg külföldiek,
És nekem mind vámot fizet.
Nr. 3. Döbrögi dala

Én vagyok itt
Nemes-Döbrög királya,
Aki nekem nem hódol,
Az megbánja!
Úr vagyok!
Úr!
Döbrögi úr!
Jaj lesz annak,
Aki nekem szemet szúr!

Ameddig a kacsa a tóban pancsol,
Énnekem itt
A király se parancsol!
Csak az a törvény,
Amit akarok,
Mert én Döbrögi,
Mert én Döbrögi
Döbrögi úr vagyok!

Én vagyok itt
Nemes-Döbrög gazdája,
Ahogy én fütyülök, a nép
Úgy járja!
Úr vagyok!
Úr!
Döbrögi úr!
Szemed lesüsd,
Mert itt kikapsz bitangul!

Ameddig a kacsa a tóban pancsol,
Énnekem itt
A király se parancsol!
Csak az a törvény,
Amit akarok,
Mert én Döbrögi,
Mert én Döbrögi
Döbrögi úr vagyok!

Ameddig a kacsa a tóban pancsol,
Énnekem itt
A király se parancsol!
Csak az a törvény,
Amit akarok,
Mert én Döbrögi,
Mert én Döbrögi
Döbrögi úr vagyok!

Én vagyok itt
Az úr Nemes-Döbrögön,
A királyt meg a törvényt
Kiröhögöm!
Úr vagyok!
Úr!
Döbrögi úr!
Nem is lesz itt soha nálam
Nagyobb úr!

Ameddig a kacsa a tóban pancsol,
Énnekem itt
A király se parancsol!
Csak az a törvény,
Amit akarok,
Mert én Döbrögi,
Mert én Döbrögi
Döbrögi úr vagyok!  
DÖBRÖGI:
Hajdú Hümér!
(Belép Hümér.)  
  1. Jelenet
Döbrögi, Hümér
HÜMÉR: 
(Vigyázzba vágja magát.)  
Nagyságos úr!
DÖBRÖGI:
Hol a karosszékem?
HÜMÉR:
Uram,
Fordulok és hozom hamar!
(El.)  
  1. Jelenet
Döbrögi egyedül
DÖBRÖGI:
Na azért!
(Belép Hümér.)  
  1. Jelenet
Döbrögi, Hümér
HÜMÉR: 
(Cipeli a karosszéket.) 
DÖBRÖGI:
Told alám!
HÜMÉR:
Igenis! Tolom!
(Döbrögi alá tolja a karosszéket.) 
DÖBRÖGI:
A párna?
HÜMÉR:
Azonnal hozom!
(El.) 
  1. Jelenet
Döbrögi egyedül
Feledékeny karhatalom!
(Belép Hümér.)
  1. Jelenet
Döbrögi, Hümér
HÜMÉR:
Uram, a párnát itt hozom!
(Alázatosan a karosszékre helyezi a párnát.) 
DÖBRÖGI:
A helyemet elfoglalom.
Hány gazfickót hoztál, Hümér?
HÜMÉR:
Van velem húsz pandúrlegény!
DÖBRÖGI:
Elég lesz.
HÜMÉR:
A parancsra várunk,
Akasztunk és konfiskálunk,
Botozunk és bírságolunk,
Igazságos verést osztunk,
Ahogy uram parancsolja.
DÖBRÖGI:
Hangjukat halljam!
HÜMÉR:
Igenis!
(Hátrakiált.) 
Fickók! Nagyot ordítani!
FOGDMEGEK HANGJA HÁTULRÓL:
Vivát nagyságos Döbrögi!
DÖBRÖGI:
Na, azért! Figyelsz, te Hümér?
HÜMÉR:
Igen, méltóságos uram!
DÖBRÖGI:
Engem mindenki süvegel?
HÜMÉR:
Ellenkezni senki se mer,
Mindenki tökfödőt emel.
DÖBRÖGI:
Hát ezt a lapajt nem látod?
(Mutat valahová.) 
HÜMÉR: 
(Észrevesz valamit.) 
Hajaj!
DÖBRÖGI:
Mivel magyarázod,
Hogy a fickó nem süvegel?
Most azonnal kapjátok el!
HÜMÉR:
Ostoba falusi suhanc!
Lesz ebből neked nagy gubanc!
(Mutat.)
Fogjátok el, de ízibe,
S tüstént rángassátok ide!”

2014. január 25., szombat

Januári anziksz

Januári reggelen
A világunk jégverem.
—–
A hajnal arca fakó,
Fényes sárba hull a hó.
—–
Fázós remény szendereg,
Ostrom alatt a meleg.
—–
Januári délelőtt
Szürkéllik a Föld fölött.
—-
Lompos, szürke fellegek
Sötétítik az eget.
—–
Csikorog a száraz ág,
Havat seper a világ.
—–
Januári délidő,
Jóság után epedő.
—-
Bágyadt, suta napsugár
Jégen fejtetőre áll.
—–
Szél rázza fák üstökét;
Életből fakad a Lét.
—–
Januári délután
Fagy dalol a körtefán.
—-
Embersorsok csorognak,
Élnek, halnak, alkotnak.
—-
Fagyos, téli feszület,
A becsület nem süket.
—-
Januári este van,
Életünk tovább rohan.
—-
Finom halotti lepel;
Önbecsülést hó lep el.
—-
Kint fagy dermeszt halálra,
Bent a remény hiánya.
—–
Januári éjszaka;
Elmúlás örök hava.
—-
Rendszerváltó hótömeg
Tolvaj fagyot rejteget.
—-
Hull a világ humora
Hamura meg kamura.
—-
Januári hófehér -
Még piros marad a vér.
—-
Csillám-fehér, nyurga fák;
Játékdoboz a világ.
—-
Hegyeken vén dér mulat,
Háztetőkön patyolat.
—-
Szándékokon hó ragyog,
Elmúlnak a szólamok.
—-
Ami rútan gomolyog,
Holnap viccként mosolyog.
—-
Jelen? Patkótlan pata;
Isten nem bürokrata.

2014. január 24., péntek

Szőke nő zűrben az űrben - 237.

KÉTSZÁZHARMINCHETEDIK RÉSZ 
Ed Philips kigúvadt szemmel bámult a szőke nőre.
-         Ezt komolyan gondolod, Karen?
-         A lehető legkomolyabban!
Helmut segélykérően nézett hol az egyikre, hol a másikra.
-         De mit, az Istenért? – tört ki belőle.
Karen csaknem elnevette magát.
-         Természetesen a digitális téridőre gondolok – felelte aztán.
-         Na jó, – mondta Helmut. – feladom!
Karen bocsánatkérően mosolygott.
-         Össze kellene foglalnunk – dörmögte Ed Philips.
Karen bólintott.
-         – Amikor Eastman-t faggattuk, hosszan beszélt az Ultenberg-kölcsönszerződésről. Kiderült, hogy az adósok sohasem fogják kifizetni a gigantikus kölcsönösszeget, csupán a kamatokat. Ha jól emlékszem, Eatsman szó szerint azt mondta, hogy nem pénzben, hanem „természetben” fizetnek. Ultenberg csoport tagjai elvonulnak a saját maguk által kialakított digitális téridőbe, ahonnan soha több nem áll szándékukban visszatérni. A vásárlók a kölcsönösszeg végleges elengedése fejében kötelesek elvégezni a digitális téridő végleges lezárását, és örök időkre lehetetlenné tenni az oda való behatolást.
-         Ebból következik, hogy az adósok még nem fizették ki a kamatokat – szólt közbe Ed Philips, mire Karen elmosolyodott.
-         Nem értem! – mondta szigorúan Helmut.
-         Ha kifizették volna, – magyarázta a másik férfi. – a digitális téridő már zárva volna, és nem tudtunk volna kikeveredni belőle.
-         Meg be sem ránthattak volna oda bennünket – vágta rá Karen.
Helmut nagyot sóhajtott.
-         Na, jó! – mondta kissé csüggedt hangon, de gyorsan erőt vett magán. – Engedelmetekkel követni szeretném, ezért összefoglalom. Ismétlés a tudás anyja. Szóval: amennyire én emlékszem, a digitális téridőt az Ultenberg csoport szolgálatában álló fizikusok alakították ki, befogadóképessége korlátozott. Hogy ebben az univerzumban hol helyezkedik el, hogy egyáltalán elérhető-e, megközelíthető-e, senki se tudja, bár nagyon sokan nyomoznak utána. Lényegében véve saját univerzum. Állítólag sohasem jöhet vissza, aki egyszer oda belép. Erről már ki is derült, hogy nem igaz, hiszen mi jártunk a digitális téridőben, de azt a térmanipulátor segítségével el is tudtuk hagyni. Gyanítom, sokkal többet tudunk már a digitális téridőről, mint a legtöbb ember, de nincs miért örülnünk, hiszen folyamatosan veszélyben vagyunk. Mármint, ha jól értettem, amire céloztál, Karen.
A szőke nő töltött mindhárom pohárba, aztán átvette a szót:
- Bevallom, én azelőtt sohasem hallottam semmiféle digitális téridőről, ezért elképesztett, amit Eastman-től hallottam. Például az, hogy birtokosai sgyszerűen visszapörgethetik az időt. Arról is szó esett, hogy a digitális téridő szinkronba kerül-e a normál téridővel? Ha jól emlékszem, erre éppen te, Helmut mondtad erre, hogy valahonnan kívülről kell kiszolgálni a digitális téridőt.
Helmut némán bólintott.
-         – Aztán kiderült, hogy a digitális téridőt voltaképpen a tisztázatlan körülmények közt meghalt Marcantonio Savioli találmányának, a menedéktéridőnek a felhasználásával hozta létre valószínűleg Savioli egy áruló tanítványa, Elmo de Angelis. Ezzel kapcsolatban hangzott el Eastman egyik legfontosabb megjegyzése. Megpróbálom szó szerint idézni. Körülbelül azt mondta, hogy az Ultenberg-csoport urait nem érdekelte a menedéktéridő. Olyan időbeli rezidenciát akartak, ahol minden vágyuk valóra válik, és ahonnan ellenőrizhetik a hagyományos téridőt is. ezt jegyezzük meg elsőnek. A drága jó gazdagok elvonultak ugyan, de ellenőrizni akarják a hagyományos téridőt. Utána Ed kérdésére a fickó kerekperec azt felelte, hogy a digitális téridő sok szempontból élősködik a normál téridőn.
-         Emlékszem – nyögte Ed Philips.
Karen mély lélegzetet vett.
-         Aztán megtudtuk, hogy a bujdosók, akikről korábban igen különös körülmények között hallottunk, voltaképpen Savioli tanítvánai, barátai, meg a hozzájuk csatlakozók, és ők valóban megvalósították a menedéktéridőt, amit Avalonnak neveznek.
-         Erről már el is feledkeztem – csóválta a fejét Ed Philips.
-         Pedig ez a legérdekesebb. Eastman azt is elárulta, hogy az Ultenberg-csoport üldözi a bujdosókat, mert rendelkeznek Sigismundo Rafa képleteivel, amelyek felhasználásával a digitális téridő megszüntethető.
-         Kiváló a memóriád, Karen! – bókolt Helmut.
„Admirális a hajónak! Mindent rögzítettél?” 
„Hajó az admirálisnak! Természetesen, ahogy parancsolta, Karen Bozchana Kadlecikova admirális!” 
Karen fanyarul elmosolyodott.
-         Azt hiszem, szükségünk lenne Rafa képleteire.
-         De miért? – kérdezték ketten egyszerre.
-         Mert halálos veszélyben vagyunk, és azok nélkül néhány napon belül elbánik velünk az Ultenberg-csoport.

Folytatása következik.

2014. január 23., csütörtök

Szerelem és líra - CXII.

Száztizenkettedik rész
A szolgálat az emberiség érdekében végzett tevékenység, értékteremtő, nemes munka. Szolgálatnak tekinthetünk minden olyan munkát, amely a közösség érdekében valódi értéket teremt. 
Ha valódi értékről beszélünk, sohasem szabad a pénzre gondolnunk, mert a pénz nem valódi érték. Csupán megállapodáson alapuló csereeszköz. Nem lehet vele sem jóllakni, sem betakarózni. Nem ad tetőt a fejünk fölé, nem gyógyít, és nincs semmiféle olyan alkotó szimbólumértéke, amely fontos belső emberi tartalmak kifejezésére tenné alkalmassá.
Valódi érték lehet a közösség érdekében végzett munka tárgyiasult eredménye, de nem kell feltétlenül tárgyiasultnak lennie, és nem is képes minden esetben tárgyiasulni. A valódi értékek több dimenzióban mozoghatnak, közös jellemzőjük, hogy mindannyian az emberiség boldogulását szolgálják. 
Az értékek lehetnek:
v     Anyagi természetű értékek 
Ide sorolhatók az emberhez méltó tárgyi környezet megannyi eleme; az infrastruktúra, az emberhez méltó lakókörnyezet, az öltözék, a táplálék, az élet megkönnyítését szolgáló eszközök tömege, a tárgyiasult műalkotások.
v     Szellemi értékek 
Ida tartozik a tudás, valamint annak átadása. Szellemi érték az emberiség érdekében végzett kutatómunka és annak eredménye. Ide tartoznak az elvek, eszmék, valamint a meglévő tudás rendszerezése, értelmezése, gyarapítása.
v     Erkölcsi értékek 
Ide tartozik mindenekelőtt a nevelés és az önnevelés. Az ember érzelmi kultúrájának és érzelmi érettségének minden megnyilvánulása, az emberiség erkölcsi gyarapodását szolgáló érzelmek érvényesülése, illetve az ezt szolgáló emberi viselkedés, az ezek megvalósulását célzó intézmények.
Ide tartoznak a vallási és filozófiai értékek, sőt az ilyen természetű emberi aktivitás teljes dimenziója is.
Valamint ide tartoznak az emberi művészet, számunkra mindenekelőtt a költészet értékei és értékképző mechanizmusai.
A költészet az emberiség erkölcsi értékteremtésének szolgálatában álló sajátos struktúra, emberi értékteremtő szolgálat.
Ha ezeken végigtekintünk, és összevetjük őket a valóságról alkotott tapasztalatainkkal, azt kell éreznünk, mintha valami megromlott volna. Mintha minden éppen az ellenkező irányba tartana.
Mi kelti ezt a képzetet?
A pénz. 
Sajnos röviden azzal is foglalkoznom kell.

Folytatása következik.